W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

100. rocznica urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

2004.12.16. 19:47

Szanowni Państwo,
Prezentowany znaczek pocztowy jest poświęcony 100. rocznicy urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, jednego z najwybitniejszych i niezwykle popularnych poetów XX stulecia.

K. I. Gałczyński urodził się 23 stycznia 1905 r. w Warszawie. Zadebiutował w 1923 r. wierszem "Szturm" opublikowanym w dzienniku "Rzeczpospolita".

Cechą charakterystyczną poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jest oryginalne łączenie liryzmu, osobistej refleksji i baśniowości z groteską i satyrą. Poeta swobodnie operuje różnorodnymi konwencjami, przechodząc od liryki prostych wzruszeń, np. w wierszach opiewających uroki życia rodzinnego, przyrody i erotyki do groteski, drwiny i absurdalnego żartu.

W latach II wojny światowej powstały popularne wiersze patriotyczne K. Gałczyńskiego, m.in.: "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte", "Pieśń o fladze", "Sen żołnierza", "Matka Boska Stalagów", nawiązujące do motywów religijno - modlitewnych. Okres powojenny to czas intensywnej współpracy poety z "Przekrojem", w którym ukazały się cykle "Zielonych Gęsi", "Listów z fiołkiem" i wiele wierszy - wśród nich tak znane, jak "Powrót do Eurydyki", "Kolczyki Izoldy" i "Zaczarowana dorożka". U schyłku życia Konstantego Gałczyńskiego na plan pierwszy wysunął się nurt tematyczny związany z rolą sztuki, np. w wierszach "Śmierć Andersena", "Wielkanoc Jana Sebastiana Bacha", poemacie "Niobe".

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Mam nadzieję, że przygotowana przez Pocztę Polską emisja upamiętniająca 100. rocznicę urodzin K. I. Gałczyńskiego, spotka się z zainteresowaniem osób ceniących twórczość poety.

Dyrektor Generalny
Poczty Polskiej
Tadeusz Bartkowiak

Podstawowe dane emisji:

projektant:Andrzej Gosik
ilość znaczków:1
wartość:1,30 zł
nakład:2 x po 300.000 sztuk
technika druku:rotograwiura, tete - beche
format znaczka:31,25 x 43 mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:po 50 znaczków
data obiegu:14 stycznia 2005r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij