W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

500. rocznica urodzin Mikołaja Reja (1505 - 1569)

2004.12.22. 15:36

Szanowni Państwo,
Przypadającą w 2005 r. rocznicę urodzin Mikołaja Reja, Poczta Polska upamiętnia emisją okolicznościowego znaczka pocztowego.

Wpisuje się tym samym w kalendarz uroczystości poświęconych temu wybitnemu pisarzowi. Mikołaj Rej, nazywany ojcem literatury polskiej, urodził się w Żurawnie nad Dniestrem w 1505 roku. Według współczesnego mu biografa, stało się to w "mięsopustny wtorek", czyli zależnie od sposobu liczenia 28 stycznia lub 4 lutego. Pisarz brał aktywny udział w życiu politycznym kraju jako poseł na sejm. Zaliczany do czołowych działaczy obozu reformacji religijnej, często uczestniczył w synodach kalwińskich. Zakładał w swoich dobrach zbory i szkoły. Wspierał reformację także w swoich dziełach, np. w popularnym zbiorze kazań "Postylla Pańska", w komentarzu do "Apokalipsis", "Żywocie Józefa", a także pieśniach nabożnych do melodii kompozytora Wacława z Szamotuł.

Mikołaj z Nagłowic wiele miejsca w swojej twórczości poświęcał przemianom społecznym w kraju, m.in. w "Krótkiej rozprawie między trzema osobami: Panem, Wójtem a Plebanem" oraz w "Zwierciadle". Obraz świata ziemiańskiego, a także chłopskiego z punktu widzenia humanisty ukazał w "Wizerunku własnym człowieka poczciwego".

Umieszczona na znaczku pocztowym podobizna Mikołaja Reja jest wzorowana na wizerunku pisarza, pochodzącym ze starodruku "Zwierciadło" datowanym na 1568 r.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Dyrektor Generalny
Poczty Polskiej
Tadeusz Bartkowiak

Podstawowe dane emisji:

projektant:Maciej Buszewicz
ilość znaczków:1
wartość:1,30 zł
nakład:400.000 sztuk
technika druku:rotograwiura
format znaczka:31,25 x 39,5 mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:po 50 znaczków
data obiegu:26 stycznia 2005 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij