W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Muzeum Poczty i Telekomunikacji w... Lubinie?

2020.12.11. 10:44

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o planach przeniesienia do Lubina Muzeum Poczty i Telekomunikacji, mieszczącego się obecnie we Wrocławiu.

Wg Urzędu Marszałkowskiego aktualnie trwają ustalenia na ten temat z Miastem Lubin, poszukiwana jest też najlepsza formuła rozwoju MPiT. Urząd stoi na stanowisku, że obecna siedziba nie gwarantuje ani rozwoju muzeum, ani wzrostu liczby odbiorców, szczególnie w kontekście możliwości poszerzenia ich grona o mieszkańców Dolnego Śląska i odwiedzających ten region turystów. Urząd Marszałkowski wskazuje, że budynek - siedziba muzeum - należy do Poczty Polskiej, która nie była i nie jest zainteresowana prowadzeniem tej instytucji. Muzeum ponosi wysokie koszty czynszowe, a sam budynek wymaga remontu, co nie następuje, a również jest rolą właściciela obiektu tj. Poczty Polskiej S.A.

W przekazanym komunikacie Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego wskazuje, że przeniesienie Muzeum Poczty i Telekomunikacji do Lubina, miasta znajdującego się w centralnej części Dolnego Śląska i możliwe włączenie do przestrzeni Muzeum Historycznego jest szansą dalszego rozwoju instytucji.

Innego zdania są Pracownicy Muzeum, wg których decyzja o przeniesieniu nie będzie miała dobrego wpływu na rozwój Muzeum, a może nawet oznaczać jego likwidację. W ostatnich Pracownicy MPiT rozesłali apel (m.in. do jednostek PZF), który w całości przytaczam poniżej.

Zwracamy się do Polskiego Związku Filatelistów i wszystkich Oddziałów z prośbą o pomoc, wsparcie, interwencję i podjęcie kroków mogących wpłynąć na zmianę decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Pana Cezarego Przybylskiego, w sprawie przeniesienia Muzeum Poczty i Telekomunikacji z Wrocławia do Lubina i scaleniu naszego Muzeum z Muzeum Historycznym w Lubinie. Dla naszego Muzeum takie działanie oznacza jego całkowitą likwidację.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji jest jedynym muzeum w Polsce gromadzącym zabytki związane z polską pocztą, telekomunikacją i telegrafią oraz filatelistyką. Posiada wiekowe tradycje; w styczniu 2021 roku będzie obchodziło jubileusz stulecia swojego istnienia. Zbiory naszego Muzeum liczą ponad milion dwieście tysięcy eksponatów gromadzonych od 1921 roku przez pokolenia muzealników, pasjonatów i ludzi świadomych dziedzictwa narodowego. Obecna decyzja Marszałka Województwa Dolnośląskiego o scaleniu naszego Muzeum z innym prowincjonalnym muzeum oznacza de facto całkowitą likwidację Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, którego zbiory mają według koncepcji Marszałka zasilić Muzeum Historyczne w Lubinie i w całości zostać przeniesione do Lubina.

Według oficjalnej strony internetowej Muzeum Historyczne w Lubinie powołane zostało do istnienia w dniu 1 sierpnia 2016 roku. Oficjalnie zostało otwarte w połowie 2018 roku. Jest samorządową jednostką organizacyjną, funkcjonującą w ramach struktury Gminy Miejskiej Lubin. Placówka dokumentuje intensywny okres rozwoju Lubina w drugiej połowie XX wieku, prezentuje historię Wielkiej Wojny i drugiej wojny światowej. Nie jest instytucją o zasięgu ogólnopolskim jak nasze Muzeum Poczty i Telekomunikacji, nie posiada ani właściwego zaplecza naukowego, ani merytorycznego do przejęcia zbiorów Muzeum o stuletniej tradycji; zbiorów interdyscyplinarnych, specjalistycznych i wymagających wiedzy i umiejętności fachowej kadry muzealniczej. W naszym mniemaniu zbiory Muzeum Poczty i Telekomunikacji zostaną w Lubinie zaprzepaszczone, może i zdewastowane przez niezapewnienie im należytej opieki muzealniczej, możliwe że ulegną trwałemu uszkodzeniu lub nawet zniszczeniu. To są nasze obawy o losy muzealiów i dziedzictwa kultury polskiej. Przesądzony jest również los całego Zespołu Muzealników i Pracowników Muzeum.

Prace w Urzędzie Marszałkowskim zmierzające do unicestwienia Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu przybrały tempo: 16 listopada t.r. Zespół dowiedział się o planach scalenia muzeum wrocławskiego z lubińskim. Tego samego dnia z przedstawicielem Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu wizytował w Muzeum Poczty i Telekomunikacji dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie z towarzyszącym mu pracownikiem muzeum w celu oględzin i oceny zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji (zbierali informacje o zasobach naszego Muzeum, przeglądali zbiory, wystawy, magazyny, oceniali ich wielkość, pojemność i sondowali które wyposażenie naszego Muzeum zostanie zabrane). 18 listopada marszałek dolnośląski spotkał się na rozmowach z władzami miasta Lubina w sprawie przejęcia przez Gminę Lubin muzeum wrocławskiego. Inne informacje w tej sprawie nie są nam znane, a widzimy, że działania w sprawie likwidacji naszego Muzeum są podejmowane przez Urząd Marszałkowski z zaangażowaniem i determinacją. Na początku grudnia radio i prasa podały oficjalną wypowiedź Urzędu Marszałkowskiego o planach przeniesienia Muzeum:

PROSIMY O POMOC! PROSIMY O WŁĄCZENIE SIĘ W RATOWANIE MUZEUM POCZTY I TELEKOMUNIKACJI WE WROCŁAWIU! POTRZEBUJEMY POMOCY! Wiemy, że bez wsparcia zewnętrznego nie będziemy w stanie uratować naszego Muzeum i zgromadzonego w nim dziedzictwa narodowego. Wiemy, że jest wiele przyjaznych nam osób i instytucji. Na nich liczymy.

Zespół Pracowników
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Swoje negatywne zdanie o planach przenosin wyrażają również filateliści, w pojawiających się głosach wyrażane są m. in. obawy o zachowanie integralności zbiorów oraz o możliwości lokalowo - infrastrukturalne Muzeum Historycznego w Lubinie.

O komentarz poprosiłem Ministerstwo Aktywów Państwowych (nadzorujące dział administracji - łączność, obejmujący sprawy poczty), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pocztę Polską S.A. Po ich otrzymaniu zostaną one przedstawione na KZP. Zachęcam też Państwa do nadsyłania swoich opinii na ten temat na adres kzp@kzp.pl, najciekawsze z nich zostaną opublikowane. Sprawa będzie pilotowana na bieżąco.

W przyszłym roku Muzeum Poczty i Telekomunikacji obchodzić ma jubileusz 100-lecia istnienia. Na styczeń zaplanowano wydanie z tej okazji znaczka, wiadomo już że emisja ma być przełożona na późniejszy termin, kiedy mają się odbyć obchody jubileuszu. Miejmy nadzieję, że odbędą się one zgodnie z planami.

Marek Jedziniak

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij