100. Rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski
2022.06.16. 10:15
Koło Zainteresowań PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów" wyemitowało kartkę okolicznościową oraz MójZnaczek z okazji 100. Rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski przypadającej w dniu 20 czerwca b.r. Znaczek będzie kasowany datownikiem dziennym z datą 20.06.2022.
Decyzją Konferencji Ambasadorów w Paryżu z 20 października 1921 roku II RP otrzymała 30% terytorium Górnego Śląska, ale z 46% ludności i zdecydowaną większością obiektów przemysłowych. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. 15 czerwca 1922 roku Komisja Międzysojusznicza zawiadomiła rządy Polski i Niemiec, że w ciągu miesiąca powinny objąć przyznane im terytoria Górnego Śląska. Przejmowanie kolejnych terenów dokonywane było w kilku etapach. 19 czerwca na katowickim Rynku odbyła się parada wchodzących w skład wojsk alianckich oddziałów francuskich i ich wymarsz z Katowic, zorganizowana na okoliczność podpisania aktu polsko-francuskiego o przejęciu powiatu katowickiego. Uroczystość powitania Wojska Polskiego odbyła się 20 czerwca. Polskie oddziały powitały na moście w Szopienicach tłumy ludzi, wśród nich wojewoda śląski Józef Rymer i działacz narodowy i dyktator III powstania śląskiego Wojciech Korfanty. Oddziały polskiej kawalerii pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego przeszły w kilkukilometrowej defiladzie do rynku w Katowicach, przechodząc po drodze przez ustawione i udekorowane bramy triumfalne. Nie było to jednak wydarzenie jednostkowe, ponieważ przejmowanie części Górnego Śląska trwało etapami. Po powiecie katowickim zajmowano następne - 23 czerwca Polska zajęła powiat królewskohucki (Królewska Huta to dzisiejszy Chorzów), Niemcy głubczycki, 26 czerwca wojska polskie wkroczyły do Tarnowskich Gór, niemieckie do powiatu gliwicko-toszeckiego, 29 czerwca w Pszczynie pojawiły się polskie oddziały, a niemieckie w powiecie kozielskim, 4 lipca Polska zajęła powiat wodzisławski z Rybnikiem, Niemcy powiat raciborski. Przejmowanie terenów przez polską administrację zakończyło się w tym dniu, przed Niemcami został szósty etap - zajęcie Opola, do którego doszło 10 lipca 1922 roku.
Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 533 804 646 lub e-mail: stabul@interia.pl
Władysław Gębczyk
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.
Zobacz również
Biuletyn Filatelistyczny Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku