W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Miasta polskie: Sieradz

2005.08.03. 11:18

Drodzy Państwo, Poczta Polska od wielu lat emituje serię znaczków pocztowych "Miasta polskie", która jest niezwykle ciepło przyjmowana. Wśród nowości filatelistycznych tym razem mamy przyjemność przedstawić znaczek pocztowy prezentujący Sieradz - uznawany za jedno z najstarszych miast w Polsce.

W XI w. istniał już jako gród kasztelański z podgrodziem. Arabski geograf al-Idrisi w XII w. uznał Sieradz, obok Gniezna, Krakowa i Wrocławia jako "sławne stolice i silne centra".

Historia miasta była burzliwa i pasjonująca. Obfitowała w ciekawe wydarzenia historyczne. Dokument lokacyjny miasta zaginął, ale według najstarszych zapisków - prawa miejskie nadał Sieradzowi książę Kazimierz Kondratowic jeszcze przed 1255 rokiem. Na przestrzeni XIII-XV w. do Sieradza zjeżdżała szlachta, by uczestniczyć w walnych zjazdach i sejmikach, a w sześciu z nich uczestniczyli nawet królowie polscy. Szczególnie dynamiczny rozwój gospodarczy i kulturalny Sieradza przypada na okres renesansu. Następnie głównie w związku z wojnami i najazdami Szwedów miasto zostaje zniszczone i przeżywa regres.

Pod koniec XVIII w. zostaje odbudowane. Szczególnie duże zasługi miała w tym Komisja Spraw Porządku Miejskiego. Na emitowanym znaczku pocztowym prezentujemy Państwu fronton kolegiaty p.w. Wszystkich Świętych należącej do najciekawszych zabytków Sieradza. Świątynia, choć drewniana, istniała już w XI w. Grabiona przez Tatarów i Czechów, została następnie spalona przez Krzyżaków. W XVII w. sieradzanie odbudowali kościół w stylu gotyckim i powiększyli go o dwie nawy boczne. Na początku XX w., po prawej stronie wejścia wmurowano odrzwia zamku sieradzkiego i krzyżacką kamienną kulę - pamiątkę najazdu z 1331 r. We wnętrzu kościoła można podziwiać barokowe ołtarze, rokokowe stalle z XVIII w. oraz m.in. obraz "Chrystusa z krzyżem" pędzla Wojciecha Gersona. Na uwagę zasługują również dwie chrzcielnice - kamienna w stylu gotyckim i drewniana - barokowa.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu, będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Sieradz 1.

Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Maria Dziekańska
ilość znaczków:1
wartość:20 gr
nakład:wielomilionowy
technika druku:rotograwiura
format znaczków:25,5 x 31,5 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:100 sztuk
data obiegu:29.07.2005 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij