W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Z prac Klubu Divertimento

2024.08.27. 21:41

Tak się składa, że w sierpniu br. przypadała 100. rocznica śmierci Conrada Korzeniowskiego - jedynego pisarza polskiego znanego dosłownie na całym świecie. Postaci niechętnie honorowanej przez Pocztę Polską - dlaczego? Kto wie.

Poczta dwukrotnie wydała znaczki upamiętniające 100-lecie urodzin pisarza (2 znaczki + datownik) i 150-lecie (1 znaczek + datownik). Zresztą Żeromski też nie ma szczęścia - 3 znaczki i kilka kart pocztowych. Herling-Grudziński - jedna kartka!

Ponieważ Conrad i jego twórczość są moją pasją, a Żeromski i Herling to szkolni koledzy - na mój wniosek i sponsoring oraz wszelkie inne starania obaj "koledzy" mają b. bogatą lokalną dokumentację filatelistyczno-pocztową: po kilkanaście datowników, kart pocztowych i znaczków personalizowanych. W tym wypadku Poczta była solidna i wyrozumiała - za moje pieniądze.

Przez ostatnie 10 lat Klub DIVERTIMENTO za wszelką cenę stara się przybliżyć postaci, wydarzenia i twórczość w/w gigantów literatury nie tylko kolekcjonerom.

A zacząłem dokładnie 50 lat temu honorując 250. rocznicę powstania LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. I tak do dziś.

Z propozycją uhonorowania Conrada zwróciłem się do Polskiego Towarzystwa Conradowskiego. Podjęła pomysł p. prof. Agnieszka Adamowicz z Uniwersytetu Śląskiego, wiceprezes Towarzystwa, Conradystka, tłumaczka i wybitna autorka książek, artykułów o Conradzie i, jak zauważyłem, znakomity organizator.

Zgodziliśmy się co do intencji, ale żeby nie świętować rocznicy śmierci zaproponowałem uczczenie jubileuszu Towarzystwa - formalne 30-lecie - choć spotkania conradowskie zaczęły się oficjalnie już 1968 r.

Poczta Polska ufundowała datownik, Towarzystwo i p. prof. Adamowicz projekty i zakupiło gros kartek z tegorocznej emisji. Projekty wykonał p. Adam Kowalewski, który ma w swoim dossier kilkanaście conradianów. Klub sfinansował znaczek personalizowany w pięknym arkuszu i dodatkową niespodziankę dla ortodoksyjnych conradystów.

Reprodukcja poniżej a walory kolekcjonerskie dostępne jak zwykle pod tel. 668481715











Janusz Łojek, prezes Divertimento

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij