W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

I Wszechsłowiańska Wystawa Filatelistyczna Katowice 1934

I Wszechsłowiańska Wystawa Filatelistyczna odbyła się w Katowicach w dniach od 5 - 13 maja 1934 roku w reprezentacyjnych salach Urzędu Wojewódzkiego z okazji 15 - letniej rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego i II Wszechpolskiego Zjazdu Filatelistów w Katowicach. Połączona była z pokazem zbiorów numizmatycznych oraz pamiątek z powstań śląskich i plebiscytu.

Protektorami Wystawy byli: Minister Poczty i Telegrafów płk. inż. Emil Kaliński, Wojewoda Śląski dr Michał Grażyński, Eksc. Ks. Biskup Stanisław Adamski, Generał Dywizji Śląskiej dr Józef Zając, Marszałek Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny.

Członkami Komitetu Honorowego Wystawy były najważniejsze postacie życia gospodarczego i filatelistyki Polski i Śląska; w ich gronie: dr Tadeusz Dobrowolski - konserwator wojewódzki w Katowicach, twórca Muzeum Śląskiego; inż. Zygmunt Malewski - organizator i I prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach; Stefan Popiel - dyrektor Poczty i Telegrafu w Katowicach; Stefan Tymieniecki - dyrektor Polskiego Radia w Katowicach.

14 - osobowemu Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczył znany działacz, załozyciel i pierwszy prezes Śląskiego Związku Filatelistów Leszek Żmidziński. W jego skład wchodzili : Jan Benisz, Artur Bernstein, Franciszek Bukajło, Franciszek Feige, Józef Koza, Jan Lortz, Stefan Marhea, Franciszek Podgórecki, Adolf Schöpp, Zygmunt Sojecki, Władysław Szyler, Władysław Wiśniowski i Józef Wiśniowski.

Na wystawę nadesłano 97 eksponatów, w tym 8 zbiorów młodzieżowych i 27 pozycji literatury oraz przyborów filatelistycznych.

Oceny eksponatów dokonał Sąd Konkursowy w składzie: Jan Dudziński, Walter Fussgänger, Antoni Łaszkiewicz, Stanisław Krzyżanowski, Stanisław Mikstein, Włodzimierz Rachmanow i Leszek Żmidziński.


Karnet wystawy

Złote medale honorowe przyznano Muzeum Poczty i Telegrafów - za zbiór "Poczta Polowa Legionów Polskich" oraz Śląskiemu Związkowi Filatelistów - za całokształt prac i organizację wystawy.

Złote medale konkursowe otrzymali: L.H. Weimar z Warszawy - za specjalizowany zbiór znaczków polskich; Jan Kohl z Bytomia - za zbiór całostek Finlandii; Aryur Bernstein z Katowic - za zbiór specjalizowany znaczków czystych i stemplowanych Bośni i Hercegowiny; bracia Marian i Alfons Niklewscy - za specjalizowany zbiór znaczków Polski i Górnego Śląska; Ludeik Steinbach - za specjalizowany zbiór znaczków austriackich.

Z grona członków Śląskiego Stowarzyszenia Filatelistów (poza medalem złotym przyznanym Arturowi Berensteinowi), medalowe wyróżnienia uzyskali: Franciszek Bukajło - medal srebrny za specjalizowany zbiór znaczków Związku Radzieckiego i Ukrainy, Józef Koza - medal srebrny za zbiór listów lotniczych oraz wydań pamiątkowych z wystaw międzynarodowych, Franciszek Podgórecki - medal srebrny za zbiór znaczków pocztowych państw słowiańskich, Jerzy Zadurowicz - medal brązowy za zbiór wydawnictwo "Ilustrowany Kurier Filatelistyczny", Leonard Guziura - medal brązowy za zbiór całostek i kasowników Śląska Cieszyńskiego z okresu 1914 - 1920, Jan Benisz - medal brązowy za zbiór pamiątek legionowych, Teodor Wilk - list pochwalny za zbiór o tematyce religijnej, M. Polaszkowa - list pochwalny za zbiór całostek.


Medal wystawy

Poza tym Sąd Konkursowy przyznał złoty medal pamiątkowy za działalność organizacyjną Leszkowi Żmidzińskiemu.

Z okazji wystawy ukazały się dwa znaczki, wartości 20 i 30 groszy, serii obiegowej, z trzywierszowym nadrukiem: WYST. FILAT. - 1934 - KATOWICE. Nakład ich wynosił 40.800 serii.

Poczta stosowała kasownik okolicznościowy, odbijany zasadniczo w kolorach czarnym i fioletowym (spotyka się również w kolorach czerwonym i niebieskim).


Koperta wystawy

Do przesyłek poleconych używano stempelek polecenia z napisem: I WSZECHSŁOWIAŃSKA WYSTAWA FILATELISTYCZNA.

Nakładem Komitetu Organizacyjnego któremu przewodniczył L. Żmidziński ukazały się: katalog, koperty pamiątkowe i dwie kartki z emblematem wystawy, z których jedna przeznaczona była dla korespondencji lotniczej oraz pamiątkowy karnet. Dla propagowania wystawy wydano winietki w pięciu kolorach.

Wystawę upamiętnia wybity w brązie medal dwustronny, średnicy 60 mm. Awers medalu przedstawia w polu orła z rozpostartymi skrzydłami, a w otoku napis: I WSZECHSŁOWIAŃSKA WYSTAWA FILATELISTYCZNA KATOWICE 1934. Na rewersie zamieszczono kilkuwierszowy napis: FILATELJA, NUMIZMATYKA, PAMIĄTKI Z POWSTAŃ ŚLĄSKICH. KATOWICE 6 - 13.V.1934. W otoku napis: ŚLĄSKIE STOWARZYSZENIE FILATELISTÓW. W czasie trwania wystawy obradował w Katowicach Zjazd Związku Stowarzyszeń Filatelistycznych w Polsce, odbywały się także różne imprezy, m.in. Dzień Młodzieży Filatelistycznej.

Po wystawie katowickiej, Związek Stowarzyszeń Filatelistycznych w Polsce przystąpił do uporządkowania spraw, związanych z wystawiennictwem filatelistycznym. Postanowiono nadać odpowiednią rangę wystawom o zasięgu ogólnokrajowym, przez dodanie wyrazu "ogólnopolska" i ponumerować je kolejno. Ustalono, że przewidziana na rok 1938 wystawa w Warszawie będzie miała nazwę: V Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna, a poprzednim wystawom nadano kolejną numeracją. Katowickiej I Wszechsłowiańskiej nadano numer "IV Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij