W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

IX Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna Katowice 1965

IX Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna - Katowice 1965 odbyła się w dniach od 5 do 19 września 1965 roku pod protektoratem członka Rady Państwa, przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach Jerzego Ziętka.

Zarząd Oddziału Wojewódzkiego PZF w Katowicach, któremu organizację tej imprezy Zarząd Główny Związku powierzył niespełna rok przed otwarciem, zdolny był pokonać trudne prace organizacyjne dzięki pomocy jej Protektora i wyjątkowo sprawnej pracy Komitetu Organizacyjnego Wystawy. Warto więc przypomnieć, że jego przewodniczącym był prezes Oddziału Wojewódzkiego Marian Nowak, a członkami : Paweł Dowborski, Karol Franek, Jan Murek, Jerzy Nowak, Rita Piegza, Stanisław Piklikiewicz, Alfred Sojka, Marian Szwemin, Józef Szydło i Kazimierz Świerczewski.

Wystawa rozgościła się w salach zespołu szkół przy ul. Bielskiej. Ogółem wystawiono w klasie konkursowej 328 zbiorów, w tym: 112 zbiorów tradycyjnych, 165 zbiorów tematycznych, 51 młodzieżowych, a także 17 pozycji literatury. Zaprezentowano je na powierzchni 2000 metrów kwadratowych w 1.150 gablotach przygotowanych w rekordowym czasie, co było ewenementem - na tydzień przed otwarciem wystawy.

9 - osobowemu Sądowi Konkursowemu przewodniczyła Maria Groer, a w jego skład wchodzili: Marian Szwemin (sekretarz), Zdzisław Biadasz, Stanisław Bielawny, Aleksy Celle, Jan Hałatek, Stanisław Piklikiewicz, Jerzy Zadurowicz i Tadeusz Zdobylak.

Jury przyznało 3 medale złote, 11 pozłacanych, 24 srebrnych, 31 posrebrzanych, 54 brązowych oraz 80 dyplomów uznania.

Grand Prix wystawy i Puchar ufundowany przez jej protektora Jerzego Ziętka otrzymała Czechna Witkowska z Poznania, za eksponat "Polska 1860 - 1939" - fragment zbioru specjalizowanego, zawierającego znaczki, odmiany, błędodruki itd., pojedynczo, na listach i przekazach oraz całostki - wyróżniony złotym medalem. Zdobyła ona także drugi puchar ofiarowany przez Artura Bojanowicza z Londynu, za najlepszy zbiór znaczków polskich.

Złote medale otrzymali także: Lechosław Plewka z Leszna Wielkopolskiego - za eksponat "Zeppeliny i loty" - obejmujący znaczki i listy zeppelinowe oraz loty z całego świata, a także Fryderyk Wiejski z Łodzi - za eksponat "Włókiennictwo na znaczkach pocztowych świata.

Decyzją jury, z uwagi na specyficzny i niepowtarzalny charakter zbioru specalistycznego Jana Ryblewskiego z Krakowa - "Wydanie krakowskie", włączono go z klasy konkursowej przyznając złoty medal pamiątkowy. W związku z Wystawą "Katowice 65" Poczta Polska wydała w nakładzie 100 tyś. sztuk kartkę pocztową z wydrukowanym znaczkiem wartości 40 gr. Znaczek przedstawia Planetarium Śląskie w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, zaś ilustracja kartki - rysunek nowego ronda komunikacyjnego w centrum Katowic, noszące dziś imię generała Jerzego Ziętka.


Medal wystawy

W okresie od 20 sierpnia do 15 września Urząd Pocztowy Katowice 2 stosował wkładkę w wirniku z tekstem: ZWIEDZAJCIE IX OGÓLNOPOLSKĄ WYSTAWĘ FILATELISTYCZNĄ - KATOWICE' 65". 5 - 19 IX 1965. W czasie trwania wystawy Urząd Pocztowy Katowice 1 stosował okrągły datownik z napisem: IX OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA FILATELISTYCZNA KATOWICE 65.

Wydano medal, którego awers przedstawia wieżę szybową kopalni i gołąbka z listem w dziobie oraz zawiera tekst: IX Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna Katowice'65. Na rewersie zamieszczono gałązki lauru, z miejscem na wygrawerowanie nazwiska wyróżnionego.

Komitet Organizacyjny wydał katalog Wystawy oraz przygotował okolicznościową kopertę w nakładzie 25 tyś. sztuk.

Wystawa stanowiła ważne wydarzenie w życiu regionu, w tym zwłaszcza 15 tysięcy członków zrzeszonych w Wojewódzkim Oddziale Polskiego Związku Filatelistów w Katowicach. Przyczyniła się do wzrostu zainteresowania filatelistyką, stała punktem zwrotnym w opracowaniu i eksponowaniu zbiorów.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij