Rok Niepodległości
2008.12.12. 13:54
W 2008 r. przypada 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada główne uroczystości odbywają się w Warszawie, na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z udziałem najwyższych władz państwowych i Wojska Polskiego.
Narodowe Święto Niepodległości
W dwudziestoleciu międzywojennym Święto Niepodległości obchodzono oficjalnie jedynie w latach 1937 i 1938. Podczas okupacji hitlerowskiej jego obchody były zakazane. Podobnie działo się po zakończeniu II wojny światowej. Od 1945 r. najważniejszym świętem państwowym, zastępującym przedwojenne listopadowe, było Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca (data podpisania Manifestu PKWN). Choć działacze opozycyjni organizowali 11 listopada składanie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza, śpiewanie pieśni patriotycznych, msze za Ojczyznę i marsze, to jawne manifestowanie postaw patriotycznych w tym dniu było tłumione przez milicję i ZOMO. Narodowe Święto Niepodległości przywrócono ustawą sejmową dopiero 21 lutego 1989 r.
Trochę historii
11 listopada w Compiegne, we Francji, podpisano zawieszenie broni, kończące I wojnę światową. W tym samym dniu w Polsce Rada Regencyjna przekazała na ręce Józefa Piłsudskiego jako tymczasowego naczelnika państwa całą władzę cywilną i wojskową, a następnie się rozwiązała. Z powodu odzyskania niepodległości w kraju zapanowała euforia. Po 123 latach niewoli, okupionych krwią rodaków ginących z rąk zaborców w różnych zrywach niepodległościowych, głodem galicyjskim, pruskimi rugami, rosyjskimi zsyłkami na daleką Syberię, więzieniami i katuszami za każdy przejaw polskości i każdy bunt, Polacy mieli wreszcie wyśnioną przez pokolenia wolną ojczyznę. II Rzeczpospolita Polska przetrwała jedynie dwadzieścia lat, lecz był to czas wyjątkowo pracowity. Trzeba bowiem było zorganizować od nowa polską państwowość: sprawnie działającą administrację, nowe ustawodawstwo, szkolnictwo, sądownictwo, prasę, a także zatroszczyć się o szybki rozwój gospodarczy. Obywateli dopingował do pracy na rzecz ukochanej ojczyzny patriotyczny zapał i poświęcenie. Dużą rolę odgrywała w tym młodzież. Warto o tym pamiętać i dzisiaj.
Najważniejsze daty:
6/7 XI 1918 - w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim, będącym jednocześnie ministrem spraw zagranicznych
10 XI 1918 - z internowania w Magdeburgu wrócił do Warszawy Józef Piłsudski
11 XI 1918 - w Compiegne, we Francji, podpisano zawieszenie broni wszystkich walczących stron (kapitulacja Niemiec), kończące I wojnę światową
16 XI 1918 - Józef Piłsudski ogłosił powstanie niepodległego państwa polskiego
19 XI 1918 - wojska niemieckie wycofały się ostatecznie z Królestwa Polskiego
22 XI 1918 - podpisanie dekretu o podstawach ustrojowych państwa polskiego
Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, składając należny hołd wszystkim, którzy walczyli o wolną i sprawiedliwą Ojczyznę, przyjął 7 lutego 2008 r. uchwałę, ustalającą obecny rok Rokiem Niepodległości. Chcąc uczcić tę wyjątkową dla Polaków rocznicę, Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy, na którym przedstawiono wizerunek Orła Białego w koronie z okresu po odzyskaniu niepodległości, otoczonego wzniosłą dewizą, napisaną po łacinie: AMOR PATRIAE OMNIA VINCIT ("Miłość do Ojczyzny wszystko zwycięża"). Na kopercie FDC przedstawiono trzech żołnierzy z polskich formacji wojskowych: legionistę (twórcą i dowódcą I Brygady Legionów Polskich był Józef Piłsudski), hallerczyka (żołnierza z Armii Polskiej we Francji, zwanej armią Hallera od nazwiska jej dowódcy Józefa Hallera) oraz żołnierza Wojska Polskiego - armii utworzonej po odzyskaniu niepodległości. Dwie pierwsze formacje weszły w skład tej armii. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy, stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.
Filatelistyka
Pierwszy znaczek z okazji rocznicy odzyskania niepodległości został wydany w 1933 r. W 1938 r. 20. rocznicę uczczono emisją czteroznaczkowego bloku z portretami przywódców II RP oraz trzynastoznaczkowej serii, prezentującej ważne dla Polski wydarzenia historyczne. Następne emisje rocznicowe ukazały się dopiero po 50 latach, w 1988 r. oraz w 1993 r. i 1998 r.
autor projektu: | Jerzy Pietras |
autor rytu: | Maciej Kopecki |
ilość znaczków: | 1 |
wartość: | 1,45 zł |
nakład: | 400.000 sztuk |
technika druku: | stalorytnicza |
format znaczka: | 40,5 x 54 mm |
papier: | fluorescencyjny |
arkusze sprzedażne: | po 35 sztuk znaczków |
data obiegu: | 11 listopada 2008 r. |
źródło: Poczta Polska
Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.