Polski Wrzesień 1939
2009.09.10. 11:15
1 września 1939 roku o godzinie 4:40, bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie zgodnie z założeniami planu FALL WEISS, uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Łączna długość frontu wynosiła ok. 1600 km co stawiało II RP w niekorzystnym położeniu strategicznym.
Pierwszym polskim miastem na które spadły niemieckie bomby był Wieluń; w wyniku niemieckiego nalotu bombowego życie straciło ponad 2000 osób cywilnych; miasto zostało prawie w 75% zniszczone.
Jednak symbolem ataku Niemiec stało się uderzenie na polską składnicę wojskową Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsk rozpoczęte o godz. 4:45 strzałami pancernika "Schleswig-Holstein", który kilka dni wcześniej wpłynął do portu Gdańsk z kurtuazyjną wizytą.
Z okazji 70 rocznicy niemieckiej napaści na Polskę, Poczta Polska w Nowym Sączu wydała okolicznościową kartkę pocztową, którą wraz z odciskiem pamiątkowego stempelka filatelistycznego można będzie nabyć w urzędach pocztowych: 38-300 Gorlice 1, 34-600 Limanowa, 33-300 Nowy Sącz 1, 34-700 Rabka Zdrój i 34-500 Zakopane 1.
O świcie w dniu 17 września, kiedy oddziały Wojska Polskiego stawiały jeszcze opór nacierającym armiom niemieckim, Polska została zaatakowana przez Związek Sowiecki, związany tajnym sojuszem z III Rzeszą. W tych warunkach najwyższe władze Rzeczypospolitej i Naczelny Wódz w nocy z 17 na 18 września opuścili terytorium państwa, przechodząc na teren Rumunii.
W dniu agresji sowieckiej w rękach polskich znajdowała się niemal połowa terytorium Rzeczypospolitej. Broniła się Warszawa i Twierdza Modlin. Trwała bitwa nad Bzurą i obrona wybrzeża morskiego. Toczyły się krwawe boje na Lubelszczyźnie, bronił się Lwów.
Siły sowieckie liczyły ponad 450 tysięcy żołnierzy. Liczba ta z każdym dniem wzrastała, dochodząc pod koniec września do około półtora miliona. W szeregach Wojska Polskiego znajdowało się jeszcze około 600 tys. żołnierzy, z czego związanych walką z Niemcami było około 250 tys. Na wschodnich obszarach Polski w różnego rodzaju jednostkach było ponad 200 tys. żołnierzy. Granica wschodnia dozorowana była przez niespełna 20 tys. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.
Z okazji 70 rocznicy sowieckiej napaści na Polskę, Poczta Polska w Nowym Sączu wydała okolicznościową kartkę pocztową, którą wraz z odciskiem pamiątkowego stempelka filatelistycznego można będzie nabyć w urzędach pocztowych: 38-300 Gorlice 1, 34-600 Limanowa, 33-300 Nowy Sącz 1, 34-700 Rabka Zdrój i 34-500 Zakopane 1.
Pakt Ribbentrop-Mołotow, niemiecko-sowiecki układ zawarty 23 VIII 1939 w Moskwie, podpisany przez ministrów spraw zagranicznych obu państw (Niemiec - Joachima von Ribbentropa i ZSRR - Wiaczesława M. Mołotowa); w literaturze występuje też pod nazwą Pakt Hitler-Stalin.
Składał się z dwóch części. W jawnym traktacie oba państwa zobowiązały się do powstrzymywania się od wzajemnych działań agresywnych, zachowania neutralności, gdyby druga strona "stała się przedmiotem działań wojennych ze strony trzeciego państwa". Tajny, dodatkowy protokół podejmował kwestię "rozgraniczenia obustronnych stref interesów w Europie Wschodniej".
Strefa wpływów III Rzeszy obejmowała Litwę (z Wileńszczyzną), część Polski na zachodzie od linii rzek: Narew, Wisła, San, większość obszaru Rumunii. Strefa wpływów ZSRR obejmowała państwa bałtyckie (Estonię i Łotwę), pozostałą część Polski i Besarabię.
Kartkę wraz z pamiątkowym stemplem filatelistycznym można będzie nabyć w urzędach pocztowych: 38-300 Gorlice 1, 34-600 Limanowa, 33-300 Nowy Sącz 1, 34-700 Rabka Zdrój i 34-500 Zakopane 1.
Wiesław Mochnacki
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.